Tandemový seskok
Proč si skočit z letadla padákem v tandemovém seskoku

I když se většině lidí zdá představa vyskočit z letadla ve výšce čtyř kilometrů jako naprosto šílený nápad, věřte, že překonání prvotních obav se tento zážitek stane jedním z nejsilnějších ve Vašem životě. Metoda tandemového seskoku se po mnoho let vyvíjela, až se dostala do dnešní fáze naprosto bezpečné a zároveň technicky nenáročné adrenalinové zábavy. Jestliže hledáte ve svém životě trochu vzrušení anebo jen chcete vyzkoušet něco netradičního, čím se můžete pochlubit mezi svými přáteli, tandemový seskok je tou pravou volbou. Během celého seskoku i během přípravy na něj se o Vás bude starat náš zkušený instruktor. Na krátkou chvíli se tak pro Vás tandem pilot stane nejlepším přítelem a člověkem, který dbá na všechna bezpečnostní opatření a také Vás zasvětí do tajů tandemového skákání. Tento adrenalinový zážitek se může dopřát každý zdravý člověk od 8 do 100 let, jedinou překážkou tak může být zdravotní indispozice. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. U skokanů pod 18 let je samozřejmě nutný souhlas rodičů.
Příprava k tandemovému seskoku na zemi

Celý tandemový seskok začíná příjezdem na vybrané letiště. Zde máte jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí leteckého sportu. Při troše štěstí si budete moci prohlédnout odstavená letadla a na větších letištích si zblízka můžete prohlédnout letecký provoz. Ihned po příjezdu a vyhledání seskokového střediska se Vás ujme školený pracovník. S tím nejprve projdete krátkou teoretickou instruktáž, kde Vám samozřejmě budou zodpovězeny všechny Vaše otázky a vysvětleny všechny nejasnosti, která Vás zajímají. Poté obdržíte skokanskou kombinézu, ochranné brýle a může začít pozemní příprava na seskok. Instruktor Vám ukáže a vysvětlí funkčnost celého tandemového zařízení a na zemi si několikrát zkusíte všechny základní pozice. Nejde o nic těžkého, ale je nesmírně důležité abyste dávali opravdu pozor a nikdy se nebáli na nic zeptat, pokud by se objevilo něco nejasného. Naučíte se tak pozici, kterou zaujmete během výskoku z letadla, stejně jako polohu těla během finálního přistání na zemský povrch. Ve chvíli kdy si vše trošku zažijete a instruktor uzná, že jste připraveni, můžete se vydat na cestu k letadlu. Teoretická příprava na zemi trvá přibližně 20 minut.

Odlet a příprava k seskoku ve vzduchu
Po usazení do letadla speciálně upraveného pro potřeby parašutismu si sednete na svoje místo a můžete se těšit na krátký vyhlídkový let nad letištěm. Stoupání do seskokové výšky trvá 15 – 30 minut, záleží na povětrnostních podmínkách, výkonu letadla a taky na výšce, ze které budete skákat. Standardně letouny stoupají do výše 3000 metrů, ale výjimkou nejsou ani seskoky z větších výšek. Čím výše letadlo vystoupá, tím delší cesta zpět na zem Vás čeká. Ve chvíli kdy se budete blížit k bodu seskoku, s Vámi ještě tandem pilot jednou projde všechna pravidla. Překontroluje tandemovou výstroj a již natrvalo si Vás připoutá k sobě. Pro nováčky nastává pravděpodobně nejtěžší a nejadrenalinovější část seskoku. Krátká cesta ke dveřím letadla a následný skok do neznáma. Ve chvíli jak se ocitnete u dveří a uvidíte tu neskutečnou hloubku, si možná někteří z Vás všimnou jedné věci: neucítíte žádnou závrať. I když se bojíte vylézt na rozhledny a na balkónech ve vyšších patrech se Vám dělá nevolno, tady nic takového neucítíte. Ve výšce několik kilometrů není přímý vizuální kontakt s body na zemi a tak tělo nereaguje závratěmi. Od přístupu ke dveřím už Vás dělí jen pár sekund od samotného tandemového seskoku.
Volný pád a seskok padákem s tandem pilotem

Tandem pilot ještě jednou překontroluje pevnost úchytů, dá Vám příkaz k zaujmutí nacvičené polohy a udělá za Vás to důležité rozhodnutí, krok nebo spíš malý skok z letadla. V této chvíli začíná nejzábavnější, nejzajímavější a také nejvíce vzrušující část celého seskoku. Společně s tandem pilotem na Vašich zádech se budete řítit rychlostí asi 200 km/h. Ihned po opuštění letadla instruktor vypustí malý stabilizační padáček. Ten zajistí konstantní rychlost pádu a také Vás „zpomalí“ na oněch 200 km/h. Této prvotní fázi seskoku se říká volný pád a je to chvíle, která se Vám nesmazatelně zaryje do paměti. Kolem celého těla Vám bude obtékat vzduch, země se rychle přibližuje a Vaše tělo pumpuje adrenalin jako průmyslová armáda. Díky němu se po skončení seskoku budete cítit skvěle a plní energie. Délka fáze volného pádu je odvislá od výšky, ze které skáčete. Většinou se pohybuje kolem 30 sekund, a když Vám to může připadat jako krátká chvíle, během samotného pádu to bude jako celá věčnost, u které nebudete chtít, aby někdy skončila. Jenže země se blíží a instruktor bude muset rozvinout hlavní padák, který Vás znatelně zpomalí. V této chvíli se Vaše tělo mírně uklidní a Vy budete moci pomalu začít vstřebávat předešlé zážitky z volného pádu. Při pomalém klesání zpět na letiště se Vám naskytne nádherný pohled z ptačí perspektivy na široké okolí. Kolem Vás zavládne naprosté ticho, které ve spojení s výhledem a předešlým zážitkem navodí stav mysli, jenž si teď na židli před počítačem dovedete jen stěží představit. Před samotným dopadem zpátky na zem, zaujmete pozici, kterou jste si nacvičili během pozemní instruktáže. Jako první se země dotkne tandem pilot a následně i Vy. Pocity při dopadu na zem si můžete nacvičit i doma. Stačí seskočit z asi 60 centimetrové výšky. Pokud tohle dokážete, zvládnete i tandemové přistání.

Hladké přistání seskoku a opět na zemi
Po odpoutání od tandem pilota se můžete rozběhnout zpátky ke svým blízkým a ještě za čerstva jim povyprávět všechny svoje zážitky a popsat svoje pocity. Následuje rozloučení s instruktorem, odevzdání výstroje a zhodnocení celého seskoku. Pokud budete mít ještě nějaké otázky, instruktor je ochotně zodpoví. Pokud to zázemí letiště dovoluje, můžete zde ještě chvíli posedět v hospůdce a sledovat skokany, kteří budou skákat po Vás anebo jen v klidu vstřebávat předešlé události. Na letištích je vždy přítomno plno lidí, kteří jsou zapálení pro parašutismus a rádi si s Vámi o tomto sportu povykládají a podělí se o svoje rady a zkušenosti.
OBJEDNAT TANDEMOVÝ SESKOKLetiště odkud skáčeme padákem
Vyberte si seskokové místo letiště, které Vám nejlépe vyhovuje
- Brno
- České Budějovice
- Hořovice
- Hradec Králové
- Jihlava
- Jindřichův Hradec
- Klatovy
- Kolín
- Krnov
- Kunovice
Tandemový seskok vždy provádí zkušený parašutista s minimálně 1.500 seskoky. Informace o jednotlivých tandem pilotech najdete na stránkách věnovaných seskokovým letištím. Tady se dozvíte kolik seskoků má jednotlivý instrukor za sebou a také si můžete přečíst o letadle, které Vás společně s ostatními parašutisty vynese do oblak.
Stejně tak zde naleznete vše o zázemí na letišti (nabídka občerstvení, WC, venkovní posezení, parkoviště) a také podrobný popis způsobu jak se na dané letiště dopravit.
Jak probíhá výcvik parašutisty

Parašutistický výcvik a jeho fáze
Zalíbil se Vám tandemový seskok? Chtěli byste si udělat parašutický výcvik? U nás naleznete všechny potřebné informace a popis výcviku (kurzu) seskoku padákem.
Časté dotazy - tandemový seskok

Otázky a odpovědi k seskokům a paraglidingu
Často Vás zajímají otázky ohledně tandemových seskoků. My se Vám snažíme odpovědět na Vaše nejčastější dotazy a najdete i zde dotazy k paraglidingu a tandemovému létání na závěsném padáku. Vše co potřebujete vědět.
Vy se ptáte, my odpovídáme
Nazaujal Vás seskok padákem?. V naší letecké škole přímo na letišti v Brně se můžete stát na chvíli pilotem letadla, zažít plnohotnotný letecký provoz na mezinárodním letišti anebo věnovat dárkový poukaz komukoliv.

Nabízíme také pro opravdové fandy a fajnšmekry vyhlídkový let vrtulníkem přímo z Brna nebo Olomouce.