Dárkové poukazy na tandemové seskoky pro celou rodinu.

tandemové seskoky za 6.000,-
Adrenalinový zážitek pro celou rodinu

Parašutismus, dějiny až po novodobé skákání padákem

První parašutisté

Seskoky padákem neboli parašutismus, jak si mnozí myslí nevznikl ve 20. století, ale první zmínky se datují do 10. století našeho letopočtu, kdy začali používat padáky v jednoduché formě již Číňané a skákali zatím z nevelkých výšek. Za duchovního otce padáku se považuje Leonardo Da Vinci, který vymyslel již propracovanější formu, kdy se potáhl dřevený rám plachtou ve tvaru pyramidy. Sám však nikdy svůj vynález nevyzkoušel a na první veřejné předvedení padáku si musel svět počkat až do roku 1783. Tento seskok uskutečnil Francouz Louis-Sébastien Lenormand s padákem podobným tomu od Leonarda Da Vinci. V dalších letech prošli padáky překotným vývojem a již v roce 1797 předvedl francouzský vynálezce Jacques Garnerin seskok s hedvábným padákem bez podpěr. Tento padák byl nejen mnohem lehčí, ale také pevnější a skladnější. Jacques Garnerin se proslavil svými seskoky z horkovzdušných balónů. Těmito seskoky a následnými hladkými přistáními demonstroval Garnierin před širší veřejností bezpečnost seskoků a stal se tak první známou postavou parašutismu.

Parašutismus na počátku 20. století

Velký rozmach parašutismu se objevil na začátku 20. století v době, kdy bratři Wrightové vynalezli první letadlo. První seskok z letadla uskutečnil Grant Morton v roce 1911 nad Venice Beach v Kalifornii. V té době ještě skákal s padákem složeným v náručí, který po výskoku z letadla vyhodil do vzduchu. Na konci téhož roku však ruský vynálezce Gleb Kotelnikov vynalezl první padák schovaný v pouzdře připevněném na těle skokana. Tento padák se stal předkem všech moderních padáků. První aktivní padák uschovaný v batohu na zádech skokana si nechal v roce 1913 patentovat Slovák Štefan Banič. Po tomto vynálezu začala padákem skákat i širší veřejnost, fandové do létání a dokonce i ženy. Však není divu, že tento adrenalinový sport byl velkým lákadlem a novinkou v době rozmachu letectví a letecké techniky. První ženou, která seskočila z letadla, se stala Georgia Broadwicková v roce 1913 a následující rok již bravurně předváděla kaskadérské lety volným pádem.

Zdokonalení padáků během světových válek

Další zdokonalování padáků a techniky proběhl za 1. Světové války, kdy padáky sloužili primárně jako záchrana pro vojáky umístěné v pozorovacích balonech. Po skončení války, zároveň s hromadným zařazováním letadel do vybavení armád světových velmocí, se dočkaly překotného vývoje i padáky pro piloty a samozřejmě i pro nově vznikající vojenské oddíly výsadkářů. Ti hráli významnou roli již během 2. Světové války, kdy byli hromadně shazováni do týla nepřítele, během invaze spojenců v Normandii.

Moderní parašutismus a vznik tandemových seskoků padákem

V 50. letech byly již seskoky natolik oblíbené, že v USA vznikaly malé kluby zabývající se tímto adrenalinovým sportem. Brzy po nich se začali zakládat obdobné kluby i na evropském kontinentě a během několika let se parašutismus jako sport rozšířil takřka do celého světa. V roce 1966 přišla společnost Jalbert na trh se zcela novým tvarem a designem padáků ve tvaru obdélníku. Brzy se ukázalo, že tento tvar padáku umožňuje seskoky dvou lidem naráz a byly tak položeny základy pro tandemové skoky z letadel. Zprvu se seskoky v tandemu společně s instruktorem prováděli jen jako fáze výcviku skokanů začátečníků, ale díky obrovské bezpečnosti se tento způsob seskoku stal brzy velice populární i mezi širokou veřejností. Dnes patří tandemové skákání mezi nejrozšířenější adrenalinové sporty. Stačí jen projít krátkým školením, sehnat dost odvahy a můžete se vydat do oblak, kde zažijete jedinečný pocit z volného pádu následovaný pozvolným klesáním zpět na letiště.

Více informací o moderním tandemovém seskoku
OBJEDNAT TANDEMOVÝ SESKOK

Letiště odkud skáčeme padákem

Vyberte si seskokové místo letiště, které Vám nejlépe vyhovujeVyberte si místo Vašeho tandemového seskoku a dozvíte se více informací o letišti Tandemový seskok vždy provádí zkušený parašutista s minimálně 1.500 seskoky. Informace o jednotlivých tandem pilotech najdete na stránkách věnovaných seskokovým letištím. Tady se dozvíte kolik seskoků má jednotlivý instrukor za sebou a také si můžete přečíst o letadle, které Vás společně s ostatními parašutisty vynese do oblak.

Stejně tak zde naleznete vše o zázemí na letišti (nabídka občerstvení, WC, venkovní posezení, parkoviště) a také podrobný popis způsobu jak se na dané letiště dopravit.

Jak probíhá výcvik parašutisty

Foto

Parašutistický výcvik a jeho fáze

Zalíbil se Vám tandemový seskok? Chtěli byste si udělat parašutický výcvik? U nás naleznete všechny potřebné informace a popis výcviku (kurzu) seskoku padákem.

Časté dotazy - tandemový seskok

Foto

Otázky a odpovědi k seskokům a paraglidingu

Často Vás zajímají otázky ohledně tandemových seskoků. My se Vám snažíme odpovědět na Vaše nejčastější dotazy a najdete i zde dotazy k paraglidingu a tandemovému létání na závěsném padáku. Vše co potřebujete vědět.

Vy se ptáte, my odpovídáme
Pilotem na zkoušku a výcvik pilotů v letecké škole Piloťák.cz Pilotem letadla na zkoušku

Nazaujal Vás seskok padákem?. V naší letecké škole přímo na letišti v Brně se můžete stát na chvíli pilotem letadla, zažít plnohotnotný letecký provoz na mezinárodním letišti anebo věnovat dárkový poukaz komukoliv.


Pilotem vrtulníku na zkoušku v Brně a Olomouci Vyhlídkový let vrtulníkem

Nabízíme také pro opravdové fandy a fajnšmekry vyhlídkový let vrtulníkem přímo z Brna nebo Olomouce.